Skip links

Kapaklı Damper Dorse

Kapaklı Damper Treyler

Kapaklı dorseler kendi içerisinde pek çok türe ayrılmaktadır. Bu türlerden bir tanesi de kapaklı damper dorsedir. Kapaklı taşımaya uygun olan malzemelerin taşınması için kullanılan kapaklı damper dorseler, lojistik sektöründe  oldukça aktif bir şekilde tercih edilmektedir. Kapaklı oluşu, kapak kapatılarak taşınması gereken malzemelerin taşınmasına elveriş sağlaması hem de damper ile kolay bir şekilde boşaltıma yardımcı olması nedeniyle oldukça kullanışlı dorselerden bir tanesidir. Temelde oldukça basit bir yapıya sahip gibi görünüyor olsa da kapaklı damper dorsenin özellikleri oldukça fazladır. Özellikle şehirlerarası ağır yük taşımacılığı için en uygun olan dorse olarak  kapaklı damper dorse önerilmektedir.

Kapaklı Damper Dorse Hangi Sektörde Kullanılmaktadır?

Kapaklı damper dorse pek çok sektörde aktif olarak kullanılıyor olsa da en çok tarım ve inşaat sektöründe tercih edilmektedir. Tarım faaliyetlerinin gerçekleştirilmesi ile elde edilen mahsullerden açık havada taşınamayacak olanlar kapaklı damper dorseler yardımıyla taşınmaktadır.  Küçük taneli olan ve toz, rüzgar gibi faktörlerden etkilenen buğday, arpa gibi mahsuller kapaklı damper dorsede taşınmaktadır. Bunun yanı sıra inşaat sektöründe sıklıkla kullanılan ve bir yerden bir başka yere taşınırken yine rüzgardan ve çeşitli hava olaylarından etkilenebilecek olan kum da kapaklı damper dorse ile sevk edilir. Bu nedenle kapaklı damper dorse en çok tarım ve inşaat sektörlerinde kullanılır denilebilmektedir.

Kapaklı Damper Dorsenin Standart Özellikleri Nelerdir?

Kapaklı damper dorse isteğe bağlı olarak çeşitli şekillerde üretilebilmektedir. Ancak standart dorseler göz önünde bulundurulduğunda her kapaklı damper dorsede bulunan sabit özellikler mevcuttur. Peki, her dorsede bulunan kapaklı damper dorsenin standart özellikleri nelerdir? 

  • Her kapaklı damper dorse içerisinde boyut ve tür fark etmeksizin 1 tane takım dolabı yer almaktadır. Dorsede çıkabilecek küçük çaplı arızaların kısa süre içerisinde giderilebilmesi adına kapaklı damper dorselerin tamamında takım dolabı mevcuttur.
  • Boyut, marka fark etmeksizin her dorsenin içerisinde yer alan bir diğer özellik ise kalkar tampondur.
  • Tüm bunların yanı sıra kapaklı damper dorselerde bir tane bisiklet korkuluğu da yer almaktadır. Bu korkuluğun da kapaklı damper dorse türü fark etmeksizin dorse türlerinin tamamında yer alan standart bir özellik olduğu bilinmektedir.

Her lastiğin ayrı bir çamurluğu bulunmakta ve bu çamurluk sayesinde de hem darbelerden gelecek zarar engellenmekte hem de lastiklerin korunumu sağlanmaktadır. Bu da demek oluyor ki kapaklı damper dorse arayışı içerisindeyseniz standart bir kapaklı damper dorse satın almanız durumunda dorsenizin içerisinde yer alacak olan özellikler bu şekilde olacaktır.

Kapaklı Damper Dorse Boyası

Kapaklı damper dorse boyası özel olarak seçilmektedir. Dorseye boya yapılmadan önce kumlama işlemi gerçekleştirilmektedir. Kumlama işlemi yapılmasının ardından özel olarak seçilmiş olan  malzemeler ile kapaklı damperin yüzeyi temizlenmektedir. Bu temizleme işlemi boyanın kusursuz bir şekilde tutması adına oldukça önemlidir. Temizleme işleminin gerçekleştirilmesinin ardından talep edilen renkte boya ile boyama işlemi gerçekleştirilmektedir. Oldukça dikkatli bir şekilde iki kat akrilik boya yapılmakta ve ardından RAL kodu dikkate alınarak esas boyamaya gecikmektedir.

Yan kapaklar, arka kapak ve kapak üstlerine boya yapılmaktadır. Her adımda oldukça dikkatli davranılmakta ve büyük bir titizlik ile boyama işlemi yapılmaktadır. En ufak bir toza dahi yer verilmemektedir.  Böylece gerekli olan tüm adımlar gerçekleştirildiğinde kusursuz bir boya elde edilebilmektedir. Eğer sizler de kapaklı damper dorse boyası konusunda soru işaretlerine sahipseniz özel olarak bir renk tercih etmeniz durumunda dorse istediğiniz renge boyanabilmektedir. Bu aşamada dorse seçiminiz ve tercih ettiğiniz rengin bulunabilir olması önem taşımaktadır.